ORANJESTAD - De financiële buffer van Aruba in buitenlandse valuta is in de eerste maanden van 2026 verder gegroeid. Tussen eind december 2025 en 22 mei namen de internationale reserves met ruim 812 miljoen florin toe tot 5,32 miljard florin. Volgens de Centrale Bank van Aruba is de sterke activiteit in het toerisme een belangrijke oorzaak van die stijging.
De Centrale Bank beschikte zelf over 4,78 miljard florin aan officiële reserves. Met de huidige buffer zou Aruba ongeveer tien maanden aan buitenlandse betalingen kunnen blijven doen als er tijdelijk weinig nieuwe buitenlandse valuta binnenkomt.
Volgens de internationale maatstaf van het IMF liggen de reserves op ruim 174 procent van het noodzakelijke niveau, waarmee Aruba over een ruime externe financiële buffer beschikt.
Ook commerciële banken hebben meer geld beschikbaar. De overtollige liquiditeit steeg van bijna 918 miljoen florin eind december naar 1,25 miljard florin op 22 mei. Tegelijkertijd nam de kredietverlening aan particulieren en bedrijven tussen december en april met ruim 96 miljoen florin toe.
De inflatie bleef laag en kwam in april uit op 0,8 procent op jaarbasis. De gemiddelde inflatie over twaalf maanden bedroeg slechts 0,2 procent.
Ondanks de sterke reserves en lage inflatie houdt de Centrale Bank de verplichte reserve voor banken op 12,5 procent. De bank blijft voorzichtig vanwege onzekerheid in de wereldeconomie, schommelingen in olieprijzen en geopolitieke spanningen. Het beschermen van de vaste koppeling tussen de Arubaanse florin en de Amerikaanse dollar blijft een belangrijk doel.